facebook

O fundacji

 

Celem Fundacji jest szerzenie wiedzy o Polsce, promowanie dokonań i nawiązanie współpracy w ramach wymiany kulturowej. Przedsięwzięcie ma również na celu zmianę postrzegania Polski na świecie i tworzenie wizerunku kraju, który przez stulecia wnosił do świata wartości materialne i duchowe. Pokaże Polskę jako kraj wspaniałych naukowców, inżynierów, lekarzy, artystów, którzy budowali zręby nowoczesnej cywilizacji

Czas upamiętnić dokonania Polaków, którzy wnieśli olbrzymi wkład w rozwój dalekich i bliskich zakątków naszego globu. Praktycznie w każdym kraju Polacy, swoją wiedzą, talentem i przedsiębiorczością,  przyczynili się do postępu, zostawiając po sobie niezatarte świadectwo materialne i duchowe. Niestety, lokalne społeczności rzadko kiedy mają świadomość tych faktów, a w Polsce wspomina się o tym w wąskich gronach naukowych. 

Niesiemy pomoc i uczestniczymy w akcjach charytatywnych wszędzie Tam, gdzie Polacy byli i sa potrzebni.

Czytaj więcej...

Sir Paweł Edmund Strzelecki – podróżnik i naukowiec! Heros Fundacji Dumni Polską.

Edmund Strzelecki 

Sir Paweł Edmund Strzeleckipodróżnik i naukowiec! „The Count”,  Heros Fundacji Dumni Polską.

Polski szlachcic z senatorskiej rodziny urodził się 20 lipca 1797 r. w Głuszynie  (obecnie część Poznania).

Od dzieciństwa marzył o podróżach. Zbierając kapitał na swe zamierzone podróże był przez kilka lat na wschodzie i zarządzał majątkami księcia Franciszka Sapiehy, większość z których otrzymał po jego śmierci. Właśnie ta fortuna pozwoliła mu na późniejsze spełnienia życiowej misji, do odbicia swojego piętna na losach świata. 

Strzelecki wierzył w potęgę ludzkiego rozumu i cywilizacji technicznej, głosił potrzebę racjonalnego użytkowania ziemi przez człowieka. Nie bał się głośno mówić o niewłaściwym i haniebnym traktowaniu Indian, Aborygenów, tym samym podkreślając swoją wiarę  w sprawiedliwość społeczną i równouprawnienia, przez co miał wielu przeciwników, jak i  przyjaciół. W 1834 r. wsiada na okręt wyruszający do Nowego Jorku, do Ameryki Północnej, gdzie przez półtora roku prowadzi badania geologiczne, mineralogiczne i agrochemiczne  w Appalachach, na Florydzie i w Meksyku . Najważniejsze odkrycia z tego okresu to złoża rud miedzi w Kanadzie (nad jeziorem  Ontario).  Podróże po Ameryce Południowej objęły Brazylię, Argentynę i Chile (na pustyni Atacama), gdzie badał wulkany i zapoznał się z geologią złóż surowców mineralnych (złoto, diamenty, kamienie szlachetne). W 1838 kontynuował swoje badania na Hawajach i wyspach Polinezji. Lata 1839-1844 to okres eksploracji  Australii,  Nowej Zelandii i Tasmanii.
Odkrył najwyższe pasmo Wielkich Gór Wododziałowych znajdujące się w masywie Gór  Śnieżnych. Jako pierwszy biały człowiek wszedł na najwyższy szczyt Australii i nazwał go, górą Kościuszki  -  (2228 m n. p. m). Pasję odkrywcy łączył Strzelecki z romantyzmem - w liście do ukochanej Adyny wysłał kwiat z Kosciuszko Mountain.

Po południowo-wschodniej stronie gór odkrył krainę, którą nazwał Gippsland (na cześć ówczesnego gubernatora Nowej Południowej Walii), obecnie główny australijski region hodowli bydła. Odkrył też dolinę Latrobe, gdzie znajdują się jedne z największych na świecie pokłady węgla brunatnego, a także złoża ropy naftowej i złota. Na jego cześć nazwano w Australii pasmo górskie, 2 szczyty, jezioro i rzekę (Rzeka Strzeleckiego).

Wpisał się do historii Australii po wielekroć, choć spędził tam zaledwie cztery lata. Przewędrował 11 tysięcy kilometrów z plecakiem zawierającym ciężkie instrumenty pomiarowe;  znalazł ślady złota, srebra, tlenków, fosforanów, siarczanów i arsenianów żelaza, tlenki tytanu, molibdeniany ołowiu, a także opale i agaty; poza tym azbest i glinkę porcelanową. Był pierwszym, który troszczył się o ekologię Australii, wskazując na szkodliwość wyrębu lasów i podszycia; który wskazywał na konieczność irygacji Nowej Południowej Walii i Tasmanii na szeroką skalę; był pionierem australijskiej meteorologii; • opracował pierwszą wielką mapę syntetyczną geologii wschodniej części Australii.

 Był i zostanie jednym z  najwybitniejszych ludzi XIX wieku, prekursorem współczesnych idei, o którym pamiętają zarówno entuzjaści ochrony środowiska, jak i zwolennicy postępu ludzkiej cywilizacji.

Sławny badacz Australii zgasł 6 października nad ranem w swoim domu przy Savile Row w Londynie, w wieku 77 lat. Był rok 1873.

Źródła: http://www.strzelecki.org/, http://pl.wikipedia.org, http://www.info.kalisz.pl